Dieta zbilansowana – podstawa zdrowego żywienia

zdrowe-odzywienia-na-topie-300x256 Dieta zbilansowana – podstawa zdrowego żywieniaNie zależnie od tego czy wykluczamy mięso, wybieramy tylko produkty sojowe bądź nie jadamy kolacji – nasz sposób odżywiania to właśnie dieta. Z pewnością większość z nas to pojęcie wiążę jedynie z odchudzaniem. We współczesnym świecie to mylne skojarzenie jest bardzo często powtarzane. Jeżeli sięgniemy do języka starogreckiego, pierwotne znaczenie tego słowa to “styl życia”. Jak wiec powinniśmy się odżywiać, aby z pozytywnym skutkiem oddziaływało to zarówno na samopoczucie, zdrowie i figurę?

Co jakiś czas wśród społeczności pojawia się wiele trendów związanych z odchudzaniem. Każdy z nich ma swoje “5 minut”. Pojawiają się przykładowe jadłospisy, blogi tematyczne a wytrwali “użytkownicy” diety chwalą się pierwszymi efektami. Po pewnym czasie ukazywane są również publikacje odnośnie poszczególnych sposobów odżywiania, które uwzględniają zarówno wady jak i zalety stosowania diet. Co ciekawe najczęściej pojawiają się zalecenia, które są bardzo zbliżone do zasad diety zbilansowanej a tym samym reguł prawidłowego odżywiania.

Pierwsza rada dotyczy zazwyczaj regularności posiłków. Spożywanie 4-5 małych porcji ma zapewnić stały poziom cukru we krwi i zapobiegać napadom głodu. Energia z pożywienia powinna pochodzić w głównej mierze ze zbożowych produktów pełnoziarnistych. Węglowodany w takiej złożonej postaci zapewniają sytość na dłużej i chronią przed podjadaniem. Produkty dostarczające tłuszcz powinny być bogate w NNKT, zawarte w rybach morskich czy olejach roślinnych. Należy unikać produktów o wysokiej zawartości cholesterolu czy obfitujących w tłuszcze trans. Bogactwo witamin i minerałów zapewnia włączenie do jadłospisu warzyw i owoców, a dodatek produktów mlecznych dostarczy wapnia tak cennego dla budowy kości.

Lata badań i praktyk wykazują, że najlepsze odżywianie to takie, które zapewnia różnorodność posiłków z różnych grup produktów. Dzięki dostarczeniu składników mineralnych pochodzących z grup produktów nie musimy martwić się o niedobory. W połączeniu z aktywnością fizyczną przynajmniej 2-3 razy w tygodniu możemy cieszyć się zdrową, smukłą sylwetką.

Zbilansowana dieta Dietmap – poznaj zasady zdrowej diety wspomagającej proces odchudzania.

print
en.pdf24.org    Wyślij artykuł jako PDF