Czy można nauczyć się zarządzania?

learn-586409_640-300x182 Czy można nauczyć się zarządzania?Być przywódcą to nie to samo, co być zarządcą. I chociaż niejednej osobie wydaje się, że bez problemu poradziłaby sobie z zarządzaniem firmą to jednak rzeczywistość często weryfikuje te słowa i pokazuje, że niekoniecznie to, co mogłoby się komuś wydawać banalne do zrobienia, takie właśnie jest w praktyce. Niejednokrotnie ludziom brakuje odpowiednich szkoleń z zarządzania, czyli innymi słowy teoretycznej wiedzy w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami.

Zaangażowany i obowiązkowy pracownik, który potrafi zarządzać powierzonymi mu obowiązkami w pracy i tak zmotywować grupę podwładnych do działania, aby w całości wykorzystać potencjał jej poszczególnych członków to nie lada gratka dla firmy. Co jednak zrobić, gdy takiej właśnie osoby brak na stanowisku? Otóż wówczas warto obudzić w odpowiedniej kadrze pasję do zarządzania. W tym celu niezwykle pomocne okazują się być specjalistyczne szkolenia z zarządzania, które pozwalają zdobywać odpowiednią wiedzę, możliwą do wykorzystania później w praktyce.

Na rynku istnieje wiele firm organizujących kompleksowe szkolenia z zarządzania przygotowujące do praktycznego wykonywania obowiązków. Najbardziej popularne są szkolenia z zarządzania jakością ISO, następnie szkolenia z zarządzania przeróżnymi projektami np. Prince2®, Agile, Scrum, serwerami, desktopami, infrastrukturą sieci oraz usługami IT według metodyki ITIL.

Bardzo popularne są także regularne szkolenia z zarządzania projektami, które pomagają pracownikom odświeżyć zdobytą wcześniej wiedzę lub posiąść całkowicie nowe kompetencje. Weryfikują także ich umiejętności i wprowadzają korekty niepożądanych, lecz stosowanych nawyków. Większość takich szkoleń podzielona jest na osobne segmenty, z których każdy dotyczy innej kwestii. I tak można przykładowo posiąść praktyczne umiejętności skutecznego kierowania projektem, nadzorowania go oraz planowania opartego na produktach.

Zdobycie i uporządkowanie niezbędnej wiedzy daje pracownikom pewność własnych poczynań w obszarze zarządzania przeróżnymi projektami. Pewni siebie podwładni mają świadomość skuteczności podejmowanych działań. A sama świadomość dobrze wykonywanej pracy jest swoistą zachętą do jeszcze większego zaangażowania i do osiągania jeszcze lepszych wyników. To z kolei przeradza się w twórczą pasję i jeszcze bardziej efektywną pracę. Dlatego też warto od czasu do czasu zainwestować w zasoby ludzkie i pozwolić komuś zdobyć wiedzę, która z pewnością z czasem zaowocuje na korzyść firmy.

źródło: CTS

print
PDF24    Wyślij artykuł jako PDF   

Leave a Reply

Your email address will not be published.